Lev

17. května 2008 v 17:36 | Defilak |  Zvířata

Lev

Panthera leo - velká šelma z čeledi kočkovitých. Samcům vyrůstá na krku mohutná hříva, dosahují hmotnosti až 250 kg. Samice rodí až šest skvrnitých mláďat, která dospívají ve čtyřech letech. Dožívají se věku 20 až 30 let.
Lev obývá stepi a lesostepi, kde loví hlavně antilopy a zebry. Žije v Africe na jih od Sahary a v Přední Indii. Na počátku našeho letopočtu se vyskytoval i na Balkánském poloostrově a v severní Africe, kde byl v polovině 19. století vyhuben.
Lev byl posvátným zvířetem v mytologii řady evropských, asijských a afrických národů, symbolem božské síly, vladařské moci a velikosti, slunce a ohně. Byl důležitým kultovním zvířetem zejména v Egyptě, Babylónu a Palestině, v židovském náboženství tvořil symbolickou návaznost na příchod Mesiáše. V křesťanství byl symbolem vítězství křesťanského náboženství nad mocí zla. Ve starověku byl velmi častým prvkem umělecké tvorby, zejména v sochařství a architektuře (reliéfy, monumenty sfing a gryfů). Lev je jedno z nejčastěji zobrazovaných zvířat v období raného křesťanství a středověku, frekventovaný motiv heraldiky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké zvíře by si chtěl(a) mít doma?

Lev 21.2% (7)
Pes 15.2% (5)
Kočka 6.1% (2)
Andulka 9.1% (3)
Žralok bílý 12.1% (4)
Klokan 36.4% (12)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama